Společná cesta

Společně bouráme stereotypy na cestě ke vzdělání

Společně jde všechno lépe

Každý jsme jedinečný

Jedná se o aktivitu pro žáky 4. ročníku kutnohorských ZŠ. Jejím cílem je podpora rozvoje principů společného vzdělávání a odbourávání stereotypů ve společnosti. 

Společná cesta se skládá ze tří částí:

  1. Úvodní workshop, jehož záměrem je formou hry si vyzkoušet, jaké to je být „jiný“. Workshop vedou 2 externí lektoři a pracují s žáky přímo ve třídě. 

  2. Společný dětský den ve spolupráci s místními neziskovými organizacemi pracujícími s dětmi a mládeží. Jedinečná akce, kdy mají možnost potkat se vrstevníci, žáci 4. ročníků z celého města, a blíže se poznat. 

  3. Závěrečná reflexe, jejímž záměrem je nejenom ohlédnutí za celým projektem, ale i zamyšlení nad tím, jak by mělo vypadat ideální soužití lidí s různým sociálním nebo kulturním zázemím. Reflexi vedou opět lektoři a pracují ve třídě. 

Společná cesta proběhla v letech 2017, 2019 a 2021. Zatímco ročníky 2017 a 2019 proběhly ve spolupráci s místními neziskovými organizacemi, ročník 2021 byl poznamenám epidemií koronaviru. Místo dětského dne žáci navštívili online Živou knihovnu, kterou připravila organizace Opim, z.s.  Živá knihovna neobsahuje papírové nebo elektronické knihy, ale knihy živé. Jsou to autentičtí lidé s vlastními příběhy, kteří se nebojí vyprávět. V bezpečné atmosféře tak žáci mohli vyzpovídat vozíčkáře, osoby neslyšící, Vietnamce, Ukrajinku nebo bývalou narkomanku. 

Věříme, že Společná cesta přispívá k většímu porozumění a otevřenosti ve společnosti.

3. ročník MAP II

2. ročník MAP II

  • Fotogalerie z dětského dne:

  • Fotogalerie z reflexe:

 

1. ročník MAP I

  • Fotogalerie z dětského dne: