Dožínky byly provoněné vlastním upečeným chlebem

Právě si prohlížíte Dožínky byly provoněné vlastním upečeným chlebem

Klasy obilí již dávno zezlátly a zmizely z polí a nastal čas podzimní hojnosti. Děti ze Základní školy Křesetice, Základní školy Hůrka a z Církevní mateřské školy sv. Jakuba se už po čtvrté sešly, aby se v rámci našeho projektu „Život chleba“ seznámily se všemi kroky vedoucími k upečení vlastního bochníku. Čtvrté a poslední setkání se neslo ve slavnostním duchu, slavily se totiž Dožínky.

Dožínky jsou oslavou konce zemědělského roku, kdy hospodář děkuje přírodě za štědré dary, které mu poskytla. Většinou se odehrávaly na statku hospodáře, který měl povinnost pohostit žence. My jsme za naši úrodu děkovali v krásných prostorách kláštera sv. Voršily v Kutné Hoře a pozvali jsme zástupce města i místní farnosti.

Vzhledem k tomu, že příroda funguje v odlišném režimu než školní rok, na opravdovou sklizeň obilí si děti i jejich učitelky musely udělat čas během letních prázdnin. Křesetické děti si půjčily od sousedů mlýnek, ze sklizeného obilí umlely mouku a za přispění učitelek i rodičů si upekly vlastní pšenično-žitný chléb, který na slavnostních dožínkách daly všem hrdě ochutnat.

Na dožínkách si děti opět v rámci různých dílniček osahaly tradiční venkovská řemesla, od mlácení obilí, přes tvoření slaměných postaviček až po tlučení másla. Tereza ze základní školy v Křeseticích si tvořivé dílničky velmi pochvalovala: „Moc mě bavilo, že jsem si mohla uvázat krásnou kytičku, která dlouho vydrží, protože je ze sušených květů.“. Děti si užívaly i celkovou slavnostní atmosféru Dožínek, kdy předávaly dary panu kaplanovi Dmytrovi Romanovskému a paní místostarostce Kutné Hory, Silvii Doušové.

Pan kaplan během svého proslovu zdůraznil pokoru vůči rozmarům přírody a vděčnost za bohatou úrodu a nakonec posvětil slavnostní obilný věnec. Děti z křesetické základní školy završily dožínkovou oslavu připraveným tancem i s živou hudbou a poté se všichni společně pustily do hodování.

Celá galerie z naší vydařené akce:

[autor fotografií: Kateřina Hanušová, www.katerinahanusova.cz]

Napsat komentář