Žáci z Kutnohorska pomáhali v Divočině stavět pec na chleba

Právě si prohlížíte Žáci z Kutnohorska pomáhali v Divočině stavět pec na chleba

Malešov, 3. 6. 2021 – Lektorky z projektu Život chleba připravily ve spolupráci s Ekocentrem Divočina zážitkový výukový program pro žáky ze základních škol a zapojily je i do samotného stavění komunitní pece na chleba na zahradě v Malešově.

Během tří dnů navštívili Divočinu postupně žáci ze ZŠ Malešov, ZŠ Zruč nad Sázavou a ZŠ Záboří nad Labem. Každou skupinku přivítala osobně majitelka ekocentra, Helen Vodrážková, která dětem ve stručnosti představila myšlenku Divočiny a ukázala jim různá zákoutí zahrady, včetně kompostovací separační toalety. Děti se poté rozdělily do 4 skupin, z nichž každá se postupně věnovala jedné aktivitě.

První skupinka asistovala kamnáři, Pavlu Mlázovskému při stavbě pece, druhá se naučila péct kopřivové placky, třetí si vytvářela dekorace či mističky v keramické dílně a čtvrtá si na ohni opékala trdelníky. Při stavbě pece žáci pomáhali zejména s mícháním malty, podávali panu kamnáři cihly či nosili vodu. Na kopřivové placky si sami natrhali čerstvé kopřivy, někteří holýma rukama, jiní raději využili nabídku rukavic, a následně si pod vedením Helen umíchali kompaktní těsto, vymodelovali placky, které následně pekli na lávovém kameni. U přípravy trdelníku dětem asistovala lektorka Šárka Mrňáková, která do přípravy těsta zakomponovala počítání objemových jednotek. Keramickou dílnu vedla druhá lektorka projektu, Klára Kolmanová, která žákům ve stručnosti vysvětlila princip práce s keramickou hlínou a pak už nechala tvoření na nich samotných.

U každého žáka nakonec zvítězila jiná aktivita. Zatímco Hance ze Záboří n. L. se nejvíce líbila tvořivá dílna s keramikou, protože si mohla dělat, co ji napadlo, dětem ze Zruče učarovalo noření rukou do jílovité malty. Děti si celý program moc užily a nakonec se jim z Divočiny ani nechtělo vracet zpět do školy.
Paní učitelka Pokorná ze Zruče n. S. si velmi chválila zážitkovou formu učení: „Děti si tímto způsobem vědomosti lépe zapamatují, což jsme si nedávno ověřili při návštěvě ekocentra ve Vlašimi, (pozn. redakce: kde navštívili program Od zrnka k bochníku), kdy děti vše již znaly z projektu Život chleba.“

Lektorky na závěr pozitivně hodnotily přístup zapojených učitelek, skvělé zázemí ekocentra a v neposlední řadě příjemné počasí.

Ústřední motiv setkání za tři dny doslova rostl před očima:


ZŠ Zruč nad Sázavou

ZŠ Malešov

ZŠ Záboří nad Labem

Napsat komentář